شهر مالاگای اسپانیا و جاذبه های گردشگری آن

مالاگا ( Malaga )

بندر مالاگا در جنوب اسپانيا و مرکز ايالت مالاگا، در کنار درياي مديترانه و نزديک به جبل الطارق قرر دارد. اين بندر يک مکاني تفريحي و يکي از بنادر مهم تجاري اسپانياست. شکر، شراب، الياف کتاني و صنايع شيميايي از صنايع مهم اين شهر هستند.

شهر قديمي مالاگا را مهاجران فونيشين ( Phoenician ) ايجاد کردند. مهاجران فونيشين گروهي از مردم از کشورهاي سواحل شرقي درياي مديترانه هستند که در اوايل 1100 به اسپانيا آمدند. بعدها اين شهر به دست کارتا جينين (Carthaginian ) روميان و سپس به دست مسلمانان افتاد. شهر مالاگا در زمان حکومت روميان و مسلمانان به يک پايگاه نظامي قوي و مقتدر تبديل شد. اين شهر در سال 1487 به دست مسيحيان اسپانيايي افتاد و از 1810 تا 1812 تحت کنترل فرانسه بود. جمعيت اين شهر در سال 2006 ، 074/074/1 نفر بوده است.

آب و هواي شهر مالاگا

مالاگا آب و هوايي نسبتا گرم دارد. در زمستان حداقل دما به حدود 12 درجه مي رسد و حداکثر دما در تابستان از 30 درجه هم بيشتر مي شود. رطوبت هوا در تابستان کم است واين امر باعث مي شود تحمل کردن گرما راحت تر باشد. دماي مناسب هوا در زمستان و پاييز باعث جلب مسافران زيادي به اين شهر مي شود. چون چنين هوايي در فصل سرما در کمتر جايي از اروپا پيدا مي شود.

متوسط بارندگي سالانه در مالاگا 526 ميليمتر است. بيشترين بارندگي در پاييز و ماه هاي نوامبر و دسامبر (آبان و آذر) و کمترين بارندگي در تابستان و ماه هاي جولاي و آگوست (تير و مرداد) رخ مي دهد.

مکان هاي ديدني شهر مالاگا

کليساي جامع شهر مالاگا

از بناهاي تاريخي اين شهر مي توان به کليساي جامع قرن 16 اشاره کرد. کليساهاي جامع در تمامي شهرها از اهميت بالايي برخوردار هستند اما مي توان گفت در مالاگا اهميت آن بيش از ساير مناطق است. کليساي جامع مالاگا علاوه بر مکاني مقدس، يک جاذبه گردشگري، مکاني با ارزش ملي و ساختماني بزرگ در کنار جاده است که شاهد رويدادهاي تاريخي مهمي بوده است.

کليساي جامع مالاگا

ساختمان کليساي جامع مالاگا را مي توان بهترين نمونه از هنر در بناهاي مذهبي اسپانيا ناميد. همان طور که ذکر شد ساخت بنا در سال 1528 آغاز شد و تا 1782 ادامه داشت اما بخش اصلي نما و برج جنوبي هرگز ساخته نشدند. ساخته نشدن يک برج و داشتن تنها يک برج موجب شد تا بين مردم آن را به نام La Manquita يا بانوي يک دست بشناسند.

ميدان گاوبازي

ميدان گاوبازي شهر نيز جالب توجه گردشگران است. اينجا تنها ميدان گاوبازي به سبک معماري آرنوو در جهان به شمار مي‌رود. نمايش‌هاي گاوبازي هر چند بسيار خشن و بي‌رحمانه هستند، اما جزو انکار ناپذير تاريخ و سنت‌هاي اسپانيا به حساب مي‌آيند. امروزه که اين تفريح قديمي در کاتالونيا ممنوع اعلام شده است، مي‌توانيد نگاهي به سرتاسر اين ميدان زيبا و ديدني بيندازيد.

bullring-malaga


دژ آلکازابا

آلکازابا ( Alcazaba ) يکي از استحکامات نظامي به جا مانده از دوران مسلمانان است. تاريخ ساخت اوليه آن به قرن هشتم ميلادي برمي گردد اما بيشتر بناي آن در اواسط قرن 11 ساخته شده است. اين دژ بر روي تپه اي در مرکز شهر ساخته شده است. حياط و ورودي باغ آلکازابا با فواره هاي زيبا تزئين شده و شکوه خاصي به آن بخشيده است.

alcazaba malaga

براي ورود به اين قصر و قلعه بايد از دربي به نام Puerta del Cristo به معناي ورودي مسيح وارد بشويد. کنار در ورودي آن بقاياي تئاتر روميان را هم مي توان ديد که مربوط به قرن دوم است. نخستين باري که مالاگا در جنگ ها پيروز شد در اين دژ جشن برپا کردند.


/ 0 نظر / 107 بازدید